Reiki (japonsky: レイキ) je léčebný systém vycházející z východních fylozofiií. Slovo „reiki“ je název pro životodárnou energii (Rei - životodárný, Ki = energie). Reiki bylo znovuobjeveno v Japonsku Dr. Mikado Usuim. Skutečný počátek Reiki vysledovat patrně nelze z toho důvodu, že jsou zde podobnosti s ještě staršími metodami. Reiki předpokládá existenci energetických center (čaker) a drah (meridiánů) v lidském těle. Pokud jsou čakry vyrovnané a v meridiánech proudí energie bez překážek, je člověk zdravý a vitální. Dále Reiki předpokládá existenci zdroje energie, který bývá různě nazýván, ale jeho existence není hmotně prokazatelná. Reikisté (lidé zasvěcení do Reiki) používají techniku přikládání dlaní, či bezkontaktní techniku, čímž dojde k předávání energie Ki ze zdroje Rei příjemci/nemocnému. Zasvěcený funguje jen jako prostředník mezi zdrojem Reiki a příjemcem, svou energii nedává ani neztrácí. Reikisté se nepovažují za léčitele. Účinnost metody Reiki není dle oficiální vědy nijak prokázaná. Ve velké řadě případů, však po aplikaci Reiki došlo k zlepšení zdravotního stavu příjemce.
Reiki je také prezentována jako bezkontaktní masáž. Zásobuje orgány energií, stimuluje jejich funkce, vyrovnává energetické pole člověka, aktivizuje vlastní síly organismu, čistí tělo od nashromážděných jedovatých a škodlivých látek.
Reiki je velmi jemná a blahodárná životní energie, působící jak v rovině fyzického těla, tak i lidské psychiky a pomáhá vlastnímu duchovnímu růstu člověka. Reiki se doporučuje při stresech, apatii, nervozitě, poruchách spánku, krevního tlaku, neuralgiích, plynatosti. Při nemocech vnitřních orgánů, akutních i chronických onemocněních. Aplikuje se před a po operaci, při stavech po úrazech, popáleninách, kožních problémech aj. Normalizuje nervový systém, zvyšuje imunitu organismu, upravuje spánek atd.