Home page
  Anticelulitidová masáž
  Aromamasáž
  Breussova masáž     
  Čokoládová masáž
  Čokoládová olejová masáž
  Dornova metoda     
  Havajská masáž         
  Indická masáž hlavy
  Klasická masáž    
  Kokosová masáž          
  Lymfatická masáž        
  Masáž Lávovými kameny 
  Medová masáž
  Ozonová masáž   
  Ozonová masáž obličeje
  Peeling pokožky
 Reflexní masáže            
  Reiki
  Relaxační masáž
  Skořicová masáž          
  Sportovní masáž
  Těhotenská masáž   
  Thajská baby masáž     
  Zázvorová masáž          

  Ceník služeb
  Kontakt
 Kontraindikace masáže
  Kurzy masáží a terapií   
   Víte že ...?
  O masáži   
  O zdraví

   Nová úroveň Vašeho zdraví...           Bionické náramky          
  Fotogalerie 
  Odkazy

 

 
     Na této stránce naleznete informace a rady jak zdravě žít. Dočtete se o čem jsou pitný režim, zdravá výživa, zdravý spánek a krevní skupiny. V této hektické době,  se nám ne vždy daří tyto zásady dodržovat, ale měli bychom se o to alespoň pokusit. V našem studiu se budeme snažit i my dopomoci k Vaší osobní pohodě a zdravému životnímu stylu.
 

     Pitný režim je nedílnou součástí každého našeho dne. Spousta z nás však má v jeho znalosti a dodržování mezery. V tomto článku naleznete souhrn nejdůležitějších poznatků o pitném režimu

     Pitný režim - co to je?

   Pitný režim je správné doplňování tekutin, nezbytné pro lidský organismus. Je to hlavní způsob, jak vyrovnat ztráty tekutin a minerálů v těle. Dostatek tekutin totiž zajišťuje správnou látkovou výměnu i chod fyzických a psychických funkcí v těle. (Se ztrátou vody, která tvoří až 70% lidského těla, přichází náš organismus i o mnoho důležitých minerálů a jiných látek. Ty se musíme snažit znovu načerpat správným a dostatečný příjem tekutin).

     ● pít pravidelně 

     ● pít v menších dávkách

     ● napít se dříve, než pocítíme žízeň

     Co je dobré pít?

     Pitný režim by měl mít základ v nekalorických nápojích. Nejvhodnějšími zdroji tekutin pro zdravý pitný režim jsou tedy kojenecké, stolní, či slabě mineralizované vody s vyváženým obsahem minerálů. Stejně vhodný je například i bylinkový a zelený čaj.

     Kolik tekutin bychom měli denně vypít?

     Optimální množství nápojů, které by měl člověk denně vypít, neexistuje. Potřeba doplňování tekutin je velmi individuální. Zpravidla je však doporučováno orientační množství 2-3 litry nápojů denně. Potřebné množství tekutin ovlivňuje mnoho faktorů jako hmotnost, věk, aktivita atd. Obecně však platí, že při zvýšené fyzické, ale i psychické námaze je nutné příjem tekutin zvýšit. Naopak lidé, jejichž převážnou část jídelníčku tvoří ovoce, zelenina a mléčné výrobky, mohou mít příjem tekutin formou nápojů o něco nižší.Nedostatek tekutin v těle může signalizovat i barva moči. Čím je moč tmavší, tím je tělo dehydratovanější.

     Kterým nápojům se vyhýbat?

     Některé nápoje jsou pro pitný režim nevhodné. Jde především o nápoje s vysokým obsahem cukru a umělých sladidel, které spíše zvětšují pocit žizně a působí nepříznivě i na zubní sklovinu. Nedoporučuje se tedy konzumovat velké množství ochucených limonád, minerálek, kolových nápojů a energetických drinků. Káva a alkoholické nápoje nejsou součástí pitného režimu, proto by měla být jejich konzumace omezená. Kávu je také dobré pít se sklenicí vody, aby byla alespoň minimálně zachována rovnováha odvodu a příjmu tekutin.

     Komu nejvíce hrozí nedostatek tekutin

     Nejčastěji je pitný režim narušován kvůli nesoustředěnosti a zapomínání na dostatečný přísun tekutin. Především děti a senioři nepociťují takovou žízeň a nevěnují správnému doplňování tekutin dostatečnou pozornost. Také lidé, kteří jsou pracovně vytížení a během dne konzumují převážně kávu, zapomínají na dostatečný přísun nápojů a mohou být dehydratováni.


ZDRAVÁ VÝŽIVA

      Jíme, abychom žili, nikoliv naopak

     Vyvážená strava zahrnuje velké množství různorodých potravin, jejichž kombinací vznikají vyvážená a chutná jídla: snídaně, oběd a večeře a v závislosti na věku, potřebách a fyzické aktivitě také dopolední, případně odpolední svačina.

     Podle soudobých lékařských studií trpí polovina našich obyvatel nadváhou a bohužel už i 1/3 dětí.Podepsal se na tom náš životní styl. Kam potřebujeme, tam jezdíme autem a jinými dopravními prostředky, tradiční kuchyně byla nahrazena rychlým občerstvením, v práci (a často i doma) stres, a pokud večer přijdeme unaveni domů, hladoví slupneme zase něco „nezdravého“ a usedneme k televizi. Není divu, že organismus takovému tempu stačí pouze určitý čas. Pak ochranné mechanismy selžou a objeví se např. vysoký krevní tlak, nespavost, žaludeční potíže aj.

     Pokud máme nějaké to kilo navíc, příznaky se nesčítají, ale násobí - rizika obezity.

     Zdravá strava by měla obsahovat:

     Ve zdravé stravě je vyvážené zastoupení tří hlavních složek: sacharidů, tuků a bílkovin, přičemž více než polovina energetického příjmu by měla být hrazena sacharidy, méně než jedna třetina tuky a kolem 15 % bílkovinami.

     Co to jsou sacharidy?

      Sacharidy jsou obsaženy v ovoci, v zelenině bohaté na škroby (brambory), obilných produktech jako chléb a sušenky. Sacharidy dodávají tělu potřebnou energii, zejména při fyzické námaze. Při trávení sacharidů vzniká cukr zvaný glukóza, který je nezbytný pro fungování mozku a svalů.
Existují dvě základní kategorie sacharidů - jednoduché a složené. Jednoduché sacharidy najdeme zejména v ovoci, mléce a cukru a mají zpravidla nasládlou chuť.

      Složené sacharidy jsou obsaženy v základních potravinách, které jsou poslední léta stále méně konzumovány - v obilovinách a obilných výrobcích, luštěninách a potravinách bohatých na škrob.

      Co to jsou bílkoviny?

     Bílkoviny jsou obsaženy především v mase, rybách, vejcích, mléčných produktech, luštěninách a cereáliích. Naše tělo je používá při stavbě kostí, svalů, krve, k přenosu informací a k ochraně těla před nemocemi. Bílkoviny také umožňují průběh chemických reakcí v našem těle.


     Co to jsou tuky?

    Tuky se nacházejí zejména v oleji, másle, smetaně a tučném mase. Určité množství tuků musí být obsaženo v naší stravě, neboť jsou zásobárnou energie a umožňují vstřebávání některých vitamínů. Přílišná konzumace tuků však může způsobit některá onemocnění, zejména kardiovaskulárního systému.

     Nezapomeňme na vodu. Hydratuje náš organismus a napomáhá trávení. Měli bychom vypít nejméně 1,5 l vody za den.

     Proč jíst zdravě?

     Zdravá strava pomáhá v lepší kontrole cukru v krvi. Zdravé stravování by mělo být uspokojující, mělo by tělu poskytnout dostatek energie k vykonávání každodenních aktivit a přitom by nemělo vést k výkyvům tělesné hmotnosti.


ZDRAVÝ SPÁNEK

     Zdravý spánek znamená kvalitní spánek, který přispívá k pocitu svěžesti a pohody následující den.

     Spánková hygiena

     Spánková hygiena je přehled obecných doporučení jedincům, kteří mají problémy s nedostatečným a nekvalitním spánkem (usínáním, opakovaným probouzením a časným buzením).

     Zde je několik rad, jak zdravě spát:

  • pravidelně uléhat ke spánku a pravidelně vstávat

  • nespat během dne

  • postel používat pouze ke spánkové a sexuální aktivitě

  • jít do postele přiměřeně fyzicky i psychicky unavený

  • před spaním se nepřejídat

  • zajistit přiměřenou pohybovou aktivitu během dne, ne těsně před spaním

  • zůstávat na lůžku jen po dobu spánku

  • při neusnutí do 30 min, vstát a dělat nezajímavou a monotónní práci

  • nepoužívat kofein a pravidelně alkohol před spaním

  • nekouřit před spaním a při probuzení v průběhu noci

  • zařadit během dne chvilku, ve které je možno zorganizovat své plány tak, aby plánování nerušilo usínání a spánek

  • spát ve vyvětrané místnosti temperované na 17-21°C

  • zajistit pokud možno nehlučné a klidné prostředí

  • při poruše zejména usínání potlačit negativní myšlenky rušící spánek a usínání

    Zdravý spánek znamená kvalitní spánek, který přispívá k pocitu svěžesti a pohody následující den.

     Nespavost:

    Za nespavost považujeme stav, kdy je spánek nekvalitní a nepřináší pocit osvěžení. O nespavosti mluvíme tehdy, pokud se potíže (příznaky), popsané dále, objevují minimálně 3x týdně v trvání alespoň jednoho měsíce.

     Příznaky:

    Hlavními příznaky nespavosti jsou neschopnost usnout, četné probouzení se v noci a brzké vstávání. Přes den se u nemocných v různé míře objevuje únava, ospalost, podrážděnost, snížená schopnost soustředění a rozhodování.


KREVNÍ SKUPINY

     Krevní skupina je jedním z medicínsky definovatelných znaků, které nás velmi přesně identifikují. Stejně jako rasa nebo náš geografický původ je krevní skupina charakteristikou, kterou bychom měli zohledňovat jako vodítko pro způsob stravování a životního stylu. Jak spolu náš jídelníček a krev souvisejí?

     Krev je život. Je v ní ukryto tajemství zrození i smrti člověka. Je dávným kultovním symbolem. Byla a je obětována bohům. Je rovněž znamením nerozlučného pouta mezi lidmi. Klíčem k významu krevních skupin je samotná evoluce. Pokud pochopíme způsob života našich dávných předků, bude to pro nás klíčem k pochopení sebe sama.

     Skupina 0 (old, tj. starý) je nejstarší. A dlouhou dobu (desítky tisíc let) byla jedinou lidskou krevní skupinou na planetě. Naplno se rozvinula s objevením kromaňonských lidí. Byli to schopní lovci. Jednou z hlavních složek jejich potravy byla živočišná bílkovina. Lidé s krevní skupinou 0 se do dnešní doby vyznačují dobrým trávením potravy živočišného původu a některými specifickými potřebami s ohledem na životní styl.

     Skupina A (agrarian, tj. zemědělský). Po vysušení Saharských oblastí v Africe a oteplení zamrzlých oblastí Evropy a Asie, začala i migrační vlna lidí. Změna klimatu spolu s nutností naprosto odlišného životního stylu v jiných podnebných pásmech měla za následek i celkové přizpůsobení lidských kmenů. Vznikly rasy se světlejší kůží a vznikla i nová krevní skupina A  Celkové změny v životním stylu lidí byly tak hluboké a dlouhodobé, že měly za následek i změnu v trávicích schopnostech. S rozvojem zemědělství se v životě lidí objevily nové potravinové zdroje. Lidé ztratili schopnost trávit stravu masožravců a jejich tělo se adaptovalo na příjem potravy převážně rostlinného původu.

     Skupina B (balance, tj. rovnováha) vznikla přibližně před 10000 – 15000 lety ve velehorských oblastech současného Pákistánu a Indie. Mohla tedy vzniknout rovněž jako reakce na změnu klimatu a životního stylu lidí. Plně se však etablovala u velkých lidských kmenů, které obývaly stepní oblasti. Životní styl těchto lidí byl založen na chovu domácích zvířat a to se rovněž zobrazilo na skladbě jejich jídelníčku založené na mléku, mléčných výrobcích a mase. Gen skupiny B je dodnes velmi rozšířený u populací Číny a jižní Asie. Směrem na západ její zastoupení klesá a v nejzápadnějších místech Evropy je více než řídké.

     Skupina AB je vzácná. Vyskytuje se asi u 5% populace. Vznikla až na sklonku 1. tisíciletí našeho letopočtu spojením genů barbarských nájezdníků a Evropanů. Lidé s touto krevní skupinou dostali do vínku některé mimořádné jevy. Mají nízký sklon k alergiím a jiným autoimunitním onemocněním. Nevýhodou je, že mají větší sklony k určitým druhům rakoviny.



 V našem   studiu používáme výhradně přírodní   produkty a kvalitní   kosmetiku!                           Používáme poze přírodní oleje a kvalitní kosmetiku...


   V našem studiu se Vám   bude   věnovat certifikovaný   masér 

        Náš tým    


Certifikace    


   Věnujte   krásný dárek svým blízkým formou  poukazu na masáže či terapie.

Dárkový poukaz RelaxMax...


 

                 

Design by Oli
© RelaxMax